Sandvik Coromant CXS-04T098-15-3210R H10F CoroTurn™ XS solid carbide tool for turning
Previous
Previous
SKU
CoroTurn® XS solid carbide tool for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
| DCON - Connection Diameter | 4mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 27.25mm |
| WT - Weight Of Item | 0.005kg |
| OAL - Overall Length | 30.71mm |
| OHX - Maximum Overhang | 13mm |
| LSC - Clamping Length | 14.25mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 98deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 17deg |
| DMIN - Minimum Bore Diameter | 3.2mm |
| WF - Functional Width | 1.45mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| RE - Corner Radius | 0.15mm |
| LU - Usable Length | 10mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 0.2mm |
| WB - Body Width | 2.55mm |