Sandvik Coromant C3-LF123D15-22050B CoroCut™ 1-2 cutting unit for parting and grooving
Next
Sandvik Coromant BPR151.2-45 500 T-Max™ blade for grooving
Previous
Sandvik Coromant BPR151.2-45 500 T-Max™ blade for grooving
Previous
R 4 895,55
inc. vat
Out of stock
SKU
5726778
CoroCut® 1-2 cutting unit for parting and grooving
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroCut® 1-2 cutting unit for parting and grooving
| CP - Coolant Pressure | 4000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 22mm |
| DCON - Connection Diameter | 32mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 50mm |
| TQ - Torque | 3.5Nm |
| WT - Weight Of Item | 0.23kg |
| OAL - Overall Length | 69mm |
| OHX - Maximum Overhang | 50mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| WF - Functional Width | 22mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| Insert Thickness | 4.1mm |
| CW - Cutting Width | 1.5mm |
| CDX - Cutting Depth Maximum | 15mm |
| ORDCODE | C3-RF123D15-22050B |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CCS01_C0320_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 3 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 5 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-06-14 13:26:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ISO26623-1 |
| MTP - Clamping Type Code | C |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_CCD2_2 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | N123D2-0150-0002-CM |
| SSC - Insert Seat Size Code | D |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C4-DTJNL-27050-16 T-Max™ P cutting unit for turningR 3 958,30 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-DTFNL-27050-16 T-Max™ P cutting unit for turningR 3 958,30 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-DTGNR-27050-22 T-Max™ P cutting unit for turningR 3 958,30 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-DWLNR-35060-08 T-Max™ P cutting unit for turningR 4 404,50 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-LC2040-00085M VDI to Coromant Capto™ clamping unitR 25 845,10 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-DWLNR-35060-06 T-Max™ P cutting unit for turningR 4 404,50 inc. vat
Write Your Own Review