Sandvik Coromant CXS-04TH050MM-4215R 1025 CoroTurn™ XS solid carbide tool for thread turning
Next
Sandvik Coromant CXS-06TH200TR-6220R 1025 CoroTurn™ XS solid carbide tool for thread turning
Previous
Sandvik Coromant CXS-06TH200TR-6220R 1025 CoroTurn™ XS solid carbide tool for thread turning
Previous
R 825,70
inc. vat
In stock
SKU
5726535
CoroTurn® XS solid carbide tool for thread turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® XS solid carbide tool for thread turning
| DCON - Connection Diameter | 4mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 32.3mm |
| WT - Weight Of Item | 0.007kg |
| OAL - Overall Length | 34.8mm |
| OHX - Maximum Overhang | 17.5mm |
| LSC - Clamping Length | 14.25mm |
| DMIN - Minimum Bore Diameter | 4.2mm |
| WF - Functional Width | 1.9mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| LPR - Protruding Length | 32.8mm |
| LU - Usable Length | 15mm |
| CDX - Cutting Depth Maximum | 0.38mm |
| HA - Theoretical Thread Height | 0.77mm |
| HB - Thread Height Difference | 0.07mm |
| CF - Spot Chamfer | 0.08mm |
| WB - Body Width | 3.25mm |
| TP - Thread Pitch | 0.7mm |
| ORDCODE | CXS-04TH070MM-4215R 1025 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_SIMA_F4000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2021-11-16 07:04:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ISO 956-1998 |
| Hand | R |
| Grade | 1025 |
| COATING | PVD TiAlN+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| THFT - Thread Form Type | M60 |
| TPT - Thread Profile Type | F |
| TTP - Thread Type | INT |
| TCTR - Thread Tolerance Class | IT 6 |
| CEDC - Cutting Edge Count | 1 |
| NT - Tooth Count | 1 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C6-391.19-10 080 Coromant Capto™ to shrink fit chuckR 8 082,20 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-391.14-20 130 Coromant Capto™ to ER collet chuckR 6 158,25 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-391.14-20 100 Coromant Capto™ to ER collet chuckR 6 158,25 inc. vat -
Sandvik Coromant C8-391.20-14 070 Coromant Capto™ to Weldon adaptorR 6 492,90 inc. vat -
Sandvik Coromant C8-PSKNL-55080-25 T-Max™ P cutting unit for turningR 5 485,50 inc. vat -
Sandvik Coromant C8-391.20-12 070 Coromant Capto™ to Weldon adaptorR 6 492,90 inc. vat
Write Your Own Review