Sandvik Coromant CXS-06TH150MM-6215R 1025 CoroTurn™ XS solid carbide tool for thread turning
Next
Sandvik Coromant CXS-06TH22WH-6215R 1025 CoroTurn™ XS solid carbide tool for thread turning
Previous
Sandvik Coromant CXS-06TH22WH-6215R 1025 CoroTurn™ XS solid carbide tool for thread turning
Previous
R 754,40
inc. vat
In stock
SKU
5726677
CoroTurn® XS solid carbide tool for thread turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® XS solid carbide tool for thread turning
| DCON - Connection Diameter | 6mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 37.6mm |
| WT - Weight Of Item | 0.017kg |
| OAL - Overall Length | 41.2mm |
| OHX - Maximum Overhang | 20mm |
| LSC - Clamping Length | 19.25mm |
| DMIN - Minimum Bore Diameter | 6.2mm |
| WF - Functional Width | 2.95mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| LPR - Protruding Length | 38.2mm |
| LU - Usable Length | 17.4mm |
| CDX - Cutting Depth Maximum | 0.9mm |
| HA - Theoretical Thread Height | 1.81mm |
| HB - Thread Height Difference | 0.91mm |
| CF - Spot Chamfer | 0.47mm |
| WB - Body Width | 4.9mm |
| TP - Thread Pitch | 1.5mm |
| ORDCODE | CXS-06TH150TR-6220R 1025 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_SIMA_F6000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-03-14 01:08:00.000 |
| STDNO - Standard Number | DIN 103-1977 |
| Hand | R |
| Grade | 1025 |
| COATING | PVD TiAlN+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| THFT - Thread Form Type | TP30 |
| TPT - Thread Profile Type | F |
| TTP - Thread Type | INT |
| TCTR - Thread Tolerance Class | IT 7 |
| CEDC - Cutting Edge Count | 1 |
| NT - Tooth Count | 1 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
Write Your Own Review