Sandvik Coromant CXS-05TH100VM-4815L 1025 CoroTurn™ XS solid carbide tool for thread turning
Next
Sandvik Coromant CXS-05TH050VM-5215R 1025 CoroTurn™ XS solid carbide tool for thread turning
Previous
Sandvik Coromant CXS-05TH050VM-5215R 1025 CoroTurn™ XS solid carbide tool for thread turning
Previous
R 652,05
inc. vat
In stock
SKU
5726359
CoroTurn® XS solid carbide tool for thread turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® XS solid carbide tool for thread turning
| DCON - Connection Diameter | 5mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 37.3mm |
| WT - Weight Of Item | 0.011kg |
| OAL - Overall Length | 40.35mm |
| OHX - Maximum Overhang | 17.45mm |
| LSC - Clamping Length | 19.25mm |
| DMIN - Minimum Bore Diameter | 4.8mm |
| WF - Functional Width | 2.25mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| LPR - Protruding Length | 37.85mm |
| LU - Usable Length | 14.65mm |
| CDX - Cutting Depth Maximum | 0.55mm |
| TPN - Minimum Thread Pitch | 1mm |
| TPX - Maximum Thread Pitch | 1.25mm |
| TPIN - Minimum Threads Per Inch | 20 |
| TPIX - Maximum Threads Per Inch | 24 |
| HA - Theoretical Thread Height | 0.8mm |
| HB - Thread Height Difference | 0.1mm |
| CF - Spot Chamfer | 0.12mm |
| WB - Body Width | 3.55mm |
| ORDCODE | CXS-05TH100VM-4815R 1025 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_SIMA_F5000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2021-11-15 09:21:00.000 |
| Hand | R |
| Grade | 1025 |
| COATING | PVD TiAlN+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| THFT - Thread Form Type | VP60 |
| TPT - Thread Profile Type | P |
| TTP - Thread Type | INT |
| CEDC - Cutting Edge Count | 1 |
| NT - Tooth Count | 1 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant DNGA110412S01525H 7105 T-Max™ P insert for turningR 2 014,80 inc. vat -
Sandvik Coromant DNGA150404S01020H 7105 T-Max™ P insert for turningR 2 237,90 inc. vat -
Sandvik Coromant DNGA110404S01525H 7105 T-Max™ P insert for turningR 2 014,80 inc. vat -
Sandvik Coromant DNGA110408S01525H 7105 T-Max™ P insert for turningR 2 014,80 inc. vat -
Sandvik Coromant DNGA150408S01520HWH 7105 T-Max™ P insert for turningR 2 574,85 inc. vat -
Sandvik Coromant DNGA150404S01525H 7105 T-Max™ P insert for turningR 2 237,90 inc. vat
Write Your Own Review