Sandvik Coromant 870-1450-14-GP 4334 CoroDrill® 870 drill tip
Next
Sandvik Coromant 870-1440-14-MM 2334 CoroDrill® 870 drill tip
Previous
Sandvik Coromant 870-1440-14-MM 2334 CoroDrill® 870 drill tip
Previous
R 1 781,35
inc. vat
In stock
SKU
7357736
CoroDrill® 870 drill tip
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroDrill® 870 drill tip
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| LF - Functional Length | 6.5mm |
| WT - Weight Of Item | 6g |
| OAL - Overall Length | 14.7mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 13deg |
| Insert Thickness | 5.36mm |
| INSL - Insert Length | 8.7mm |
| DC - Cutting Diameter | 14.4mm |
| PL - Point Length | 2.2mm |
| SIG - Point Angle | 142deg |
| ORDCODE | 870-1440-14-PM 4334 |
| CHANGEDATE | 2022-04-29 01:47:00.000 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 0 |
| SSC - Insert Seat Size Code | 14 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_DK14_1 |
| Grade | 4334 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| TCHA - Achievable Hole Tolerance | H9 |
| CEDC - Cutting Edge Count | 1 |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C4-390.00-50 030 DIN 2080 to Coromant Capto™ adaptorR 5 585,55 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-390.00-50 060 DIN 2080 to Coromant Capto™ adaptorR 5 585,55 inc. vat
Write Your Own Review