Sandvik Coromant HNEF 09 05 08-KM 3330 CoroMill™ S-60 insert for milling
Next
Sandvik Coromant HNEF 09 05 08L-KW 3330 CoroMill™ S-60 insert for milling
Previous
Sandvik Coromant HNEF 09 05 08L-KW 3330 CoroMill™ S-60 insert for milling
Previous
R 556,60
inc. vat
In stock
SKU
6428169
CoroMill® S-60 insert for milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® S-60 insert for milling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 18g |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 16.26mm |
| RE - Corner Radius | 0.8mm |
| Insert Thickness | 5.56mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 2.2mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 9.38mm |
| L - Cutting Edge Length | 9.387715mm |
| KRINS - Major Cutting Edge Angle | 60deg |
| BS - Wiper Edge Length | 4.9mm |
| GAN - Insert Rake Angle | 10deg |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 6mm |
| KCH - Corner Chamfer | 50deg |
| CHW - Corner Chamfer Width | 1.79mm |
| ORDCODE | HNEF 09 05 08R-KW 3330 |
| CHANGEDATE | 2022-04-06 04:26:00.000 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | H |
| SSC - Insert Seat Size Code | 09 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_NI0905W_1 |
| Grade | 3330 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | KW |
| CEDC - Cutting Edge Count | 12 |
| WEP - Wiper Edge Property | True |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review