Sandvik Coromant 419N-140530E-SM 1130 CoroMill™ 419 insert for milling
Next
Sandvik Coromant R300-2570M-PH 1130 CoroMill™ 300 insert for milling
Previous
Sandvik Coromant R300-2570M-PH 1130 CoroMill™ 300 insert for milling
Previous
R 476,10
inc. vat
In stock
SKU
7100999
CoroMill® 300 insert for milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 300 insert for milling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 36g |
| AN - Clearance Angle Major | 15deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 25.4mm |
| RE - Corner Radius | 12.7mm |
| Insert Thickness | 7.94mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 7.6mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 3.72mm |
| ORDCODE | R300-2570M-PM 1130 |
| CHANGEDATE | 2022-09-23 20:30:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | R |
| SSC - Insert Seat Size Code | 25 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_MD2570_1 |
| Grade | 1130 |
| COATING | PVD AlTiCrN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | PM |
| CEDC - Cutting Edge Count | 8 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
Write Your Own Review