Sandvik Coromant R151.2-250 05-5F 235 T-Max™ Q-Cut insert for parting
Next
Sandvik Coromant R123U3-0200-1000-CS 1125 CoroCut™ 3 insert for parting
Previous
Sandvik Coromant R123U3-0200-1000-CS 1125 CoroCut™ 3 insert for parting
Previous
R 611,80
inc. vat
In stock
SKU
5741751
CoroCut® 3 insert for parting
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroCut® 3 insert for parting
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 6.4g |
| BAMS - Machine Side Body Angle | 0deg |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| Insert Thickness | 5.64mm |
| CW - Cutting Width | 2mm |
| CWTOLL - Cutting Width Lower Tolerance | -0.1mm |
| CWTOLU - Cutting Width Upper Tolerance | 0mm |
| REL - Corner Radius Left | 0mm |
| RER - Corner Radius Right | 0mm |
| CDX - Cutting Depth Maximum | 6.3mm |
| PSIRR - Major Right Hand Cutting Edge Angle | 15deg |
| RETOLL - Corner Radius Lower Tolerance | 0mm |
| RETOLU - Corner Radius Upper Tolerance | 0.05mm |
| CUTDIA - Work Piece Parting Diameter Maximum | 100mm |
| ORDCODE | R123U3-0200-1500-CS 1125 |
| CHANGEDATE | 2022-06-23 10:40:00.000 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SSC - Insert Seat Size Code | U |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_CDU_1 |
| Grade | 1125 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | CS |
| CEDC - Cutting Edge Count | 3 |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review