Sandvik Coromant N151.2-400-40-5G 4225 T-Max™ Q-Cut insert for grooving
Next
Sandvik Coromant N151.3-300-25-7P 2135 T-Max™ Q-Cut insert for profiling
Previous
Sandvik Coromant N151.3-300-25-7P 2135 T-Max™ Q-Cut insert for profiling
Previous
R 336,95
inc. vat
In stock
SKU
5738030
T-Max® Q-Cut insert for profiling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® Q-Cut insert for profiling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 3.4g |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 108.5deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 90deg |
| BAMS - Machine Side Body Angle | 0deg |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| RE - Corner Radius | 2mm |
| Insert Thickness | 8.106mm |
| CW - Cutting Width | 4mm |
| CWTOLL - Cutting Width Lower Tolerance | -0.02mm |
| CWTOLU - Cutting Width Upper Tolerance | 0.02mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 1.7mm |
| RETOLL - Corner Radius Lower Tolerance | -0.02mm |
| RETOLU - Corner Radius Upper Tolerance | 0.02mm |
| ORDCODE | N151.2-400-40-4P 235 |
| CHANGEDATE | 2022-06-23 10:26:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 7 |
| SSC - Insert Seat Size Code | 40 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_CB2G40_1 |
| Grade | 235 |
| COATING | CVD TiCN+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | 4P |
| CEDC - Cutting Edge Count | 1 |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant R210-035A32-09H CoroMill™ 210 face milling cutterR 6 897,70 inc. vat -
Sandvik Coromant R200-080Q32-20M CoroMill™ 200 face milling cutterR 12 993,85 inc. vat -
Sandvik Coromant R200-088Q32-12L CoroMill™ 200 face milling cutterR 13 122,65 inc. vat -
Sandvik Coromant R200-084Q32-16M CoroMill™ 200 face milling cutterR 14 358,90 inc. vat -
Sandvik Coromant R200-088Q32-12M CoroMill™ 200 face milling cutterR 14 358,90 inc. vat -
Sandvik Coromant R210-035T16-09H CoroMill™ 210 face milling cutterR 6 897,70 inc. vat
Write Your Own Review