Sandvik Coromant 266RL-16UN01A100M 1135 CoroThread™ 266 insert for thread turning
Next
Sandvik Coromant 266RL-16TR01F200E 1135 CoroThread™ 266 insert for thread turning
Previous
Sandvik Coromant 266RL-16TR01F200E 1135 CoroThread™ 266 insert for thread turning
Previous
R 586,50
inc. vat
In stock
SKU
5857611
CoroThread® 266 insert for thread turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroThread® 266 insert for thread turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 0.004kg |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 9.525mm |
| Insert Thickness | 3.96875mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 4.4mm |
| HA - Theoretical Thread Height | 3.59mm |
| HB - Thread Height Difference | 1.76mm |
| CF - Spot Chamfer | 0.94mm |
| TP - Thread Pitch | 3mm |
| PDX - Profile Distance Ex | 1.6mm |
| PDY - Profile Distance Ey | 1.206mm |
| ORDCODE | 266RL-16TR01F300E 1135 |
| CHANGEDATE | 2022-06-23 12:02:00.000 |
| STDNO - Standard Number | DIN 103-1977 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 8 |
| SC - Insert Shape Code | T |
| SSC - Insert Seat Size Code | 16 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_TCI16R_1 |
| Grade | 1135 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | F |
| THFT - Thread Form Type | TP30 |
| TPT - Thread Profile Type | F |
| TTP - Thread Type | INT |
| TCTR - Thread Tolerance Class | IT 7 |
| CEDC - Cutting Edge Count | 3 |
| NT - Tooth Count | 1 |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 930-C6-P-12-107 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 930R 14 389,95 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-C6-P-06-091 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 930R 15 828,60 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-C5-P-20-231 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 930R 15 641,15 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-C5-P-20-151 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 930R 13 763,20 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-C5-P-12-138 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 930R 13 137,60 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-C5-P-12-188 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 930R 14 389,95 inc. vat
Write Your Own Review