Sandvik Coromant 266RL-22UN01A070M 1020 CoroThread™ 266 insert for thread turning
Next
Sandvik Coromant 266RL-22UN01A060M 1020 CoroThread™ 266 insert for thread turning
Previous
Sandvik Coromant 266RL-22UN01A060M 1020 CoroThread™ 266 insert for thread turning
Previous
R 1 266,15
inc. vat
In stock
SKU
5758084
CoroThread® 266 insert for thread turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroThread® 266 insert for thread turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 0.025kg |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 15.875mm |
| Insert Thickness | 7mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 6.5mm |
| HA - Theoretical Thread Height | 9.49mm |
| HB - Thread Height Difference | 4.93mm |
| CF - Spot Chamfer | 2.64mm |
| TP - Thread Pitch | 8mm |
| PDX - Profile Distance Ex | 3.3mm |
| PDY - Profile Distance Ey | 0.54mm |
| ORDCODE | 266RL-27TR01F800E 1020 |
| CHANGEDATE | 2021-12-21 07:01:00.000 |
| STDNO - Standard Number | DIN 103-1977 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 8 |
| SC - Insert Shape Code | T |
| SSC - Insert Seat Size Code | 27 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_TCI27R_1 |
| Grade | 1020 |
| COATING | PVD TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | F |
| THFT - Thread Form Type | TP30 |
| TPT - Thread Profile Type | F |
| TTP - Thread Type | INT |
| TCTR - Thread Tolerance Class | IT 7 |
| CEDC - Cutting Edge Count | 3 |
| NT - Tooth Count | 1 |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review