Sandvik Coromant R166.0G-16UN01-110 1020 T-Max™ U-Lock insert for thread turning
Next
Sandvik Coromant R166.0G-16WH02-140 1020 T-Max™ U-Lock insert for thread turning
Previous
Sandvik Coromant R166.0G-16WH02-140 1020 T-Max™ U-Lock insert for thread turning
Previous
R 424,35
inc. vat
In stock
SKU
5741980
T-Max® U-Lock insert for thread turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® U-Lock insert for thread turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 1.6g |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 6.35mm |
| Insert Thickness | 3.175mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 2.8mm |
| HA - Theoretical Thread Height | 0.79mm |
| HB - Thread Height Difference | 0.07mm |
| TP - Thread Pitch | 1.25mm |
| PDX - Profile Distance Ex | 0.8mm |
| PDY - Profile Distance Ey | 0.68mm |
| ORDCODE | R166.0L-11MM01-125 1020 |
| CHANGEDATE | 2022-06-23 10:42:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ISO 965-1998 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | T |
| SSC - Insert Seat Size Code | 11 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_TBI11R_1 |
| Grade | 1020 |
| COATING | PVD TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | A |
| THFT - Thread Form Type | M60 |
| TPT - Thread Profile Type | F |
| TTP - Thread Type | INT |
| TCTR - Thread Tolerance Class | IT 6 |
| CEDC - Cutting Edge Count | 3 |
| NT - Tooth Count | 1 |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 930-C5-S-12-075 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 930R 10 138,40 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-C8-HD-32-085 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 930R 13 763,20 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-C5-S-20-125 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 930R 10 509,85 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-C10-HD-32-098 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 930R 15 856,20 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-C6-S-12-082 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 930R 11 511,50 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-C5-S-20-085 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 930R 10 015,35 inc. vat
Write Your Own Review