Sandvik Coromant RCGX 10 T3 M0-AL 1105 CoroTurn™ 107 insert for turning
Next
Sandvik Coromant DCGX 11 T3 04-AL 1105 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
Sandvik Coromant DCGX 11 T3 04-AL 1105 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
R 332,35
inc. vat
In stock
SKU
6075404
CoroTurn® 107 insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 3.8g |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 9.525mm |
| RE - Corner Radius | 0.7938mm |
| Insert Thickness | 3.96875mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 4.4mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 10.8279mm |
| L - Cutting Edge Length | 11.6279mm |
| ORDCODE | DCGX 11 T3 08-AL 1105 |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 20:43:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | D |
| SSC - Insert Seat Size Code | 11 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_DC11T3_1 |
| Grade | 1105 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | AL |
| CEDC - Cutting Edge Count | 2 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 880-D3550L40-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 10 375,30 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D2800C6-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 10 976,75 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D5100L50-04 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 14 794,75 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D5100L40-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 12 865,05 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D3600C5-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 11 931,25 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D5100L40-02 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 12 222,20 inc. vat
Write Your Own Review