Sandvik Coromant RCHT 16 06 M0-PL 1130 CoroMill™ 200 insert for milling
Next
Sandvik Coromant RCHT 12 04 M0-PL 1130 CoroMill™ 200 insert for milling
Previous
Sandvik Coromant RCHT 12 04 M0-PL 1130 CoroMill™ 200 insert for milling
Previous
R 271,40
inc. vat
In stock
SKU
7100916
CoroMill® 200 insert for milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 200 insert for milling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 0.006kg |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 12.7mm |
| RE - Corner Radius | 6.35mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 4mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 1.86mm |
| ORDCODE | RCHT 13 04 00-PL 1130 |
| CHANGEDATE | 2022-09-23 20:29:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | R |
| SSC - Insert Seat Size Code | 13 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_RC1304_2 |
| Grade | 1130 |
| COATING | PVD AlTiCrN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | PL |
| CEDC - Cutting Edge Count | 8 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 930-B30-P-12-103 MAS-BT 403 to CoroChuckâ„¢ 930R 11 481,60 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-I40-P-12-138 ISO 7388-1 to CoroChuckâ„¢ 930R 13 395,20 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-B30-P-06-088 MAS-BT 403 to CoroChuckâ„¢ 930R 12 629,30 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-B30-P-12-138 MAS-BT 403 to CoroChuckâ„¢ 930R 12 055,45 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-I40-P-12-188 ISO 7388-1 to CoroChuckâ„¢ 930R 14 671,70 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-I40-P-20-145 ISO 7388-1 to CoroChuckâ„¢ 930R 13 395,20 inc. vat
Write Your Own Review