Sandvik Coromant SCMT 12 04 08-PR 4305 CoroTurn™ 107 insert for turning
Next
Sandvik Coromant RCMT 20 06 M0 4305 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
Sandvik Coromant RCMT 20 06 M0 4305 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
R 876,30
inc. vat
In stock
SKU
6709544
CoroTurn® 107 insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 43g |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 25mm |
| RE - Corner Radius | 12.5mm |
| Insert Thickness | 7.9375mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 7.6mm |
| BN - Face Land Width | 0.2mm |
| GB - Face Land Angle | 15deg |
| ORDCODE | RCMT 25 07 M0 4305 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-03-09 16:53:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | R |
| SSC - Insert Seat Size Code | 25 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_RC2507M_1 |
| Grade | 4305 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | M0 |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 392.55514-3020052 BIG-PLUS MAS-BT to ER collet chuckR 5 339,45 inc. vat -
Sandvik Coromant 392.55505C3022040 BIG-PLUS MAS-BT to arbor adaptorR 5 620,05 inc. vat -
Sandvik Coromant 392.55505C3016040 BIG-PLUS MAS-BT to arbor adaptorR 5 620,05 inc. vat -
Sandvik Coromant 392.55514-3016050 BIG-PLUS MAS-BT to ER collet chuckR 5 057,70 inc. vat
Write Your Own Review