Sandvik Coromant CNMX 12 04 A2-SM 6160 T-Max™ P insert for turning
Next
Sandvik Coromant CSGX120708E 6160 T-Max™ insert for grooving
Previous
Sandvik Coromant CSGX120708E 6160 T-Max™ insert for grooving
Previous
R 357,65
inc. vat
In stock
SKU
7413928
T-Max® insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 4.5g |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 12.7mm |
| RE - Corner Radius | 1.1906mm |
| Insert Thickness | 7.9375mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 11.6959mm |
| L - Cutting Edge Length | 12.8959mm |
| GAN - Insert Rake Angle | 0deg |
| ORDCODE | CNGN120712E 6160 |
| CHANGEDATE | 2022-09-23 22:52:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 1 |
| SC - Insert Shape Code | C |
| SSC - Insert Seat Size Code | 12 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_CN1207_1 |
| Grade | 6160 |
| SUBSTRATE | CS |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | E |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 930-B40-P-08-095 MAS-BT 403 to CoroChuckâ„¢ 930R 12 756,95 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-B40-P-10-145 MAS-BT 403 to CoroChuckâ„¢ 930R 13 395,20 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-I40-P-08-088 ISO 7388-1 to CoroChuckâ„¢ 930R 12 756,95 inc. vat
Write Your Own Review