Sandvik Coromant SNMG 25 09 24-HM 4425 T-Max™ P insert for turning
Next
Sandvik Coromant SNMG 19 06 16-HM 4425 T-Max™ P insert for turning
Previous
Sandvik Coromant SNMG 19 06 16-HM 4425 T-Max™ P insert for turning
Previous
R 553,15
inc. vat
In stock
SKU
8019585
T-Max® P insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® P insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 26.1g |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 19.05mm |
| RE - Corner Radius | 2.38125mm |
| Insert Thickness | 6.35mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 7.925mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 19mm |
| L - Cutting Edge Length | 19.05mm |
| ORDCODE | SNMG 19 06 24-HM 4425 |
| CHANGEDATE | 2022-09-23 22:53:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 2 |
| SC - Insert Shape Code | S |
| SSC - Insert Seat Size Code | 19 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_SN1906_1 |
| Grade | 4425 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | HM |
| CEDC - Cutting Edge Count | 8 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant A880-D1500C6-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 12 408,50 inc. vat -
Sandvik Coromant A880-D1000C6-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 9 545,00 inc. vat -
Sandvik Coromant A880-D1250C5-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 11 931,25 inc. vat -
Sandvik Coromant A880-D1000C5-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 9 545,00 inc. vat -
Sandvik Coromant A880-D0875C5-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 9 545,00 inc. vat -
Sandvik Coromant A880-D0937C5-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 9 545,00 inc. vat
Write Your Own Review