Sandvik Coromant SNMM 25 09 24-HR 4215 T-Max™ P insert for turning
Next
Sandvik Coromant SPEX 15 04 ED R-1 HM Insert for milling
Previous
Sandvik Coromant SPEX 15 04 ED R-1 HM Insert for milling
Previous
R 930,35
inc. vat
Out of stock
SKU
5750902
T-Max® P insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® P insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 0.066kg |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 25.4mm |
| RE - Corner Radius | 3.175mm |
| Insert Thickness | 7.9375mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 9.119mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 22.2mm |
| L - Cutting Edge Length | 25.4mm |
| ORDCODE | SNMM 25 07 32-MR 2025 |
| CHANGEDATE | 2021-12-21 09:05:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 2 |
| SC - Insert Shape Code | S |
| SSC - Insert Seat Size Code | 25 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_SN2507_1 |
| Grade | 2025 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | MR |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 570-32L151.3-10-50 T-Max™ Q-Cut head for groovingR 3 088,90 inc. vat -
Sandvik Coromant 570-32NG-20 Rectangular shank to CoroTurn™ SL adaptorR 3 574,20 inc. vat -
Sandvik Coromant 570-32NG-16 Rectangular shank to CoroTurn™ SL adaptorR 2 717,45 inc. vat -
Sandvik Coromant 570-32NG-12 Rectangular shank to CoroTurn™ SL adaptorR 2 553,00 inc. vat -
Sandvik Coromant 570-32L151.3-13-60 T-Max™ Q-Cut head for groovingR 3 088,90 inc. vat -
Sandvik Coromant 570-32L151.3-10-40 T-Max™ Q-Cut head for groovingR 3 088,90 inc. vat
Write Your Own Review