Sandvik Coromant TCMT 06 T1 08-KF 3225 CoroTurn™ 107 insert for turning
Next
Sandvik Coromant TCMT 06 T1 02-KF 3225 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
Sandvik Coromant TCMT 06 T1 02-KF 3225 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
R 154,10
inc. vat
In stock
SKU
6868280
CoroTurn® 107 insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 0.001kg |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 3.96875mm |
| RE - Corner Radius | 0.3969mm |
| Insert Thickness | 1.98mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 2.2mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 6.22mm |
| L - Cutting Edge Length | 6.874mm |
| ORDCODE | TCMT 06 T1 04-KF 3225 |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 21:40:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | T |
| SSC - Insert Seat Size Code | 06 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_TC06T1_1 |
| Grade | 3225 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | KF |
| CEDC - Cutting Edge Count | 3 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review