Sandvik Coromant VBMT 16 04 04-PM 4335 CoroTurn™ 107 insert for turning
Next
Sandvik Coromant TCMT 16 T3 12-PM 4335 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
Sandvik Coromant TCMT 16 T3 12-PM 4335 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
R 333,50
inc. vat
In stock
SKU
7080718
CoroTurn® 107 insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 10.1g |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 12.7mm |
| RE - Corner Radius | 0.7938mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 5.5mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 21.197mm |
| L - Cutting Edge Length | 21.997mm |
| ORDCODE | TCMT 22 04 08-PM 4335 |
| CHANGEDATE | 2022-09-23 21:13:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | T |
| SSC - Insert Seat Size Code | 22 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_TC2204_1 |
| Grade | 4335 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | PM |
| CEDC - Cutting Edge Count | 3 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
Write Your Own Review