Sandvik Coromant TNMX 16 04 08-WF 1115 T-Max™ P insert for turning
Next
Sandvik Coromant TNMX 16 04 04-WF 5015 T-Max™ P insert for turning
Previous
Sandvik Coromant TNMX 16 04 04-WF 5015 T-Max™ P insert for turning
Previous
R 225,40
inc. vat
Out of stock
SKU
5754672
T-Max® P insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® P insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 7.1g |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 9.525mm |
| RE - Corner Radius | 0.7938mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 3.81mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 15.6978mm |
| L - Cutting Edge Length | 16.4978mm |
| KRINS - Major Cutting Edge Angle | 91deg |
| BS - Wiper Edge Length | 0.7mm |
| ORDCODE | TNMX 16 04 08-WF 1025 |
| CHANGEDATE | 2021-12-21 08:29:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 2 |
| SC - Insert Shape Code | T |
| SSC - Insert Seat Size Code | 16 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_TN1604_1 |
| Grade | 1025 |
| COATING | PVD TiAlN+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | WF |
| CEDC - Cutting Edge Count | 6 |
| WEP - Wiper Edge Property | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant LAG551.31-202004-30 T-Max™ Q-Cut head for groovingR 5 529,20 inc. vat -
Sandvik Coromant LAG151.32-25R-25 T-Max™ Q-Cut boring bar for groovingR 4 134,25 inc. vat -
Sandvik Coromant LAG151.32-25R-30 T-Max™ Q-Cut boring bar for groovingR 4 134,25 inc. vat
Write Your Own Review