Sandvik Coromant VBGT 16 04 04-UM S05F CoroTurn™ 107 insert for turning
Next
Sandvik Coromant TPMT 22 04 08-UM 1125 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
Sandvik Coromant TPMT 22 04 08-UM 1125 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
R 353,05
inc. vat
In stock
SKU
5755343
CoroTurn® 107 insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 10.3g |
| AN - Clearance Angle Major | 11deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 12.7mm |
| RE - Corner Radius | 0.7938mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 5.5mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 21.197mm |
| L - Cutting Edge Length | 21.997mm |
| ORDCODE | TPMT 22 04 08-UM 1515 |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 19:46:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | T |
| SSC - Insert Seat Size Code | 22 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_TP2204_1 |
| Grade | 1515 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | UM |
| CEDC - Cutting Edge Count | 3 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C3-390.410-63 075C HSK to Coromant Capto™ adaptorR 7 925,80 inc. vat -
Sandvik Coromant C3-390.410-50 075A HSK to Coromant Capto™ adaptorR 7 524,45 inc. vat -
Sandvik Coromant C3-390.34705-40 060 DIN 2079 to Coromant Capto™ adaptorR 22 589,45 inc. vat -
Sandvik Coromant C3-390.410-100 080A HSK to Coromant Capto™ adaptorR 8 815,90 inc. vat -
Sandvik Coromant C3-DWLNR-22040-06 T-Max™ P cutting unit for turningR 3 958,30 inc. vat -
Sandvik Coromant C3-DTJNR-22040-16 T-Max™ P cutting unit for turningR 3 958,30 inc. vat
Write Your Own Review