Sandvik Coromant VBGW110304S01020F 7025 CoroTurn™ 107 insert for turning
Next
Sandvik Coromant VBGW110302T01020F 7025 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
Sandvik Coromant VBGW110302T01020F 7025 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
R 1 200,60
inc. vat
In stock
SKU
6879539
CoroTurn® 107 insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 2.6g |
| AN - Clearance Angle Major | 5deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 6.35mm |
| RE - Corner Radius | 0.4mm |
| Insert Thickness | 3.175mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 2.8mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 2.5mm |
| L - Cutting Edge Length | 11.0709mm |
| BN - Face Land Width | 0.1mm |
| GB - Face Land Angle | 20deg |
| GAN - Insert Rake Angle | 0deg |
| ORDCODE | VBGW110304S01020F 7015 |
| CHANGEDATE | 2022-04-06 04:49:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | V |
| SSC - Insert Seat Size Code | 11 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_VB1103_1 |
| Grade | 7015 |
| COATING | PVD TiN |
| SUBSTRATE | BC |
| CEDC - Cutting Edge Count | 2 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C8-PCLNR-55080-16HP T-Max™ P cutting unit for turningR 8 228,25 inc. vat -
Sandvik Coromant C8-PCLNR-55080-12HP T-Max™ P cutting unit for turningR 8 228,25 inc. vat -
Sandvik Coromant C8-PSKNL-55080-19HP T-Max™ P cutting unit for turningR 8 228,25 inc. vat -
Sandvik Coromant C8-PCLNL-55080-19HP T-Max™ P cutting unit for turningR 8 228,25 inc. vat -
Sandvik Coromant C8-PCLNR-55080-19HP T-Max™ P cutting unit for turningR 8 228,25 inc. vat -
Sandvik Coromant C8-PSKNR-55080-19HP T-Max™ P cutting unit for turningR 8 228,25 inc. vat
Write Your Own Review