Sandvik Coromant VNGA160404S01030A 7015 T-Max™ P insert for turning
Next
Sandvik Coromant VNMG 16 04 04-MF 235 T-Max™ P insert for turning
Previous
Sandvik Coromant VNMG 16 04 04-MF 235 T-Max™ P insert for turning
Previous
R 2 726,65
inc. vat
In stock
SKU
5755996
CoroTurn® 107 insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 8.1g |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 9.525mm |
| RE - Corner Radius | 1.1906mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 4.4mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 2.7mm |
| L - Cutting Edge Length | 16.6063mm |
| ORDCODE | VCMW160412FP CD10 |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 19:52:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | V |
| SSC - Insert Seat Size Code | 16 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_VC1604_1 |
| Grade | CD10 |
| SUBSTRATE | DP |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | FP |
| CEDC - Cutting Edge Count | 1 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review