Sandvik Coromant CNGA120412S01018A 7025 T-Max™ P insert for turning
Next
Sandvik Coromant WPMT 02 01 04-MF 2025 CoroTurn™ 111 insert for turning
Previous
Sandvik Coromant WPMT 02 01 04-MF 2025 CoroTurn™ 111 insert for turning
Previous
R 162,15
inc. vat
Out of stock
SKU
5757204
CoroTurn® 111 insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 111 insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 1g |
| AN - Clearance Angle Major | 11deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 3.96875mm |
| RE - Corner Radius | 0.3969mm |
| Insert Thickness | 1.5875mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 2.2mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 2.2062mm |
| L - Cutting Edge Length | 2.6062mm |
| ORDCODE | WPMT 02 01 04-PF 1515 |
| CHANGEDATE | 2021-12-23 12:55:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | W |
| SSC - Insert Seat Size Code | 02 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_WP0201_1 |
| Grade | 1515 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | PF |
| CEDC - Cutting Edge Count | 3 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C4-PDJNL-27050-11 T-Max™ P cutting unit for turningR 3 958,30 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-PDJNL-27055-15 T-Max™ P cutting unit for turningR 3 958,30 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-PCLNR-27050-12 T-Max™ P cutting unit for turningR 3 958,30 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-PDJNL-27055-15HP T-Max™ P cutting unit for turningR 5 938,60 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-PDJNR-27055-15HP T-Max™ P cutting unit for turningR 5 938,60 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-PCLNR-27050-12HP T-Max™ P cutting unit for turningR 5 938,60 inc. vat
Write Your Own Review