Sandvik Coromant 870-1600-16L20-5 CoroDrill® 870 exchangeable tip drill
Next
Sandvik Coromant 870-1500-15LX075-5 CoroDrill® 870 exchangeable tip drill
Previous
Sandvik Coromant 870-1500-15LX075-5 CoroDrill® 870 exchangeable tip drill
Previous
R 5 040,45
inc. vat
Out of stock
SKU
6035699
CoroDrill® 870 exchangeable tip drill
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroDrill® 870 exchangeable tip drill
| CP - Coolant Pressure | 1000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 20mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 7.42mm |
| BD - Body Diameter | 15.7mm |
| LB - Body Length | 56mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 1.2Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 330001/min |
| WT - Weight Of Item | 196g |
| OAL - Overall Length | 122mm |
| OHX - Maximum Overhang | 69.42mm |
| LSC - Clamping Length | 50mm |
| Insert Thickness | 5.96mm |
| H - Shank Height | 18.2mm |
| LU - Usable Length | 53.56mm |
| INSL - Insert Length | 10mm |
| DC - Cutting Diameter | 16.9mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 20deg |
| DCX - Maximum Cutting Diameter | 16.99mm |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 3.169230769231 |
| PL - Point Length | 2.58mm |
| SIG - Point Angle | 142deg |
| DCN - Minimum Cutting Diameter | 16mm |
| ORDCODE | 870-1600-16L20-3 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLISO_G2000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 3 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-01-19 14:49:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | C |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_DK16_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | 870-1690-16-PM |
| SSC - Insert Seat Size Code | 16 |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| TCHA - Achievable Hole Tolerance | H9 |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| NOF - Flute Count | 2 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review