Sandvik Coromant 460.1-0525-026A1-XM GC34 CoroDrill® 460 solid carbide drill
Next
Sandvik Coromant 460.1-0425-021A1-XM GC34 CoroDrill® 460 solid carbide drill
Previous
Sandvik Coromant 460.1-0425-021A1-XM GC34 CoroDrill® 460 solid carbide drill
Previous
R 1 628,40
inc. vat
In stock
SKU
6762714
CoroDrill® 460 solid carbide drill
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroDrill® 460 solid carbide drill
| CP - Coolant Pressure | 2000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 6mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 81.3mm |
| BD - Body Diameter | 4.85mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 196891/min |
| WT - Weight Of Item | 0.033kg |
| OAL - Overall Length | 82mm |
| OHX - Maximum Overhang | 45.2921mm |
| LSC - Clamping Length | 36mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 16.91deg |
| LU - Usable Length | 25mm |
| DC - Cutting Diameter | 4.85mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 24.983395deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 5.154639175258 |
| PL - Point Length | 0.7mm |
| LCF - Chip Flute Length | 44mm |
| SIG - Point Angle | 140deg |
| ORDCODE | 460.1-0485-024A1-XM GC34 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLRD1_F6000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 4 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 4 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2021-11-11 16:34:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | HA |
| STDNO - Standard Number | DIN6535 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| Grade | GC34 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| BSG - Basic Standard Group | DIN 6537 L |
| TCHA - Achievable Hole Tolerance | H9 |
| NOF - Flute Count | 2 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review