Sandvik Coromant 462.1-2820-140A0-XM X2BM CoroDrill® 462-XM Solid carbide micro drill
Next
Sandvik Coromant 462.1-2800-140A0-XM X2BM CoroDrill® 462-XM Solid carbide micro drill
Previous
Sandvik Coromant 462.1-2800-140A0-XM X2BM CoroDrill® 462-XM Solid carbide micro drill
Previous
R 911,95
inc. vat
Out of stock
SKU
8172791
CoroDrill® 462-XM Solid carbide micro drill
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroDrill® 462-XM Solid carbide micro drill
| DCON - Connection Diameter | 3mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 37.34mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 90631/min |
| WT - Weight Of Item | 0.018kg |
| OAL - Overall Length | 38mm |
| OHX - Maximum Overhang | 16.7mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 24.07deg |
| LU - Usable Length | 14mm |
| DC - Cutting Diameter | 2.81mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 35deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 4.982206405694 |
| PL - Point Length | 0.655162mm |
| LCF - Chip Flute Length | 17mm |
| SIG - Point Angle | 130deg |
| ORDCODE | 462.1-2810-140A0-XM X2BM |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLRD1_F3000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-02-15 17:09:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | HA |
| STDNO - Standard Number | DIN6535 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| Grade | X2BM |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| TCHA - Achievable Hole Tolerance | JS7 |
| NOF - Flute Count | 2 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant SNMM 25 07 24-QR 4425 T-Max™ P insert for turningR 1 097,10 inc. vat
Write Your Own Review