Sandvik Coromant 860.1-1170-053A0-PM P1BM CoroDrill® 860-PM solid carbide drill
Next
Sandvik Coromant 860.1-1160-037A0-PM P1BM CoroDrill® 860-PM solid carbide drill
Previous
Sandvik Coromant 860.1-1160-037A0-PM P1BM CoroDrill® 860-PM solid carbide drill
Previous
R 3 255,65
inc. vat
In stock
SKU
8151012
CoroDrill® 860-PM solid carbide drill
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroDrill® 860-PM solid carbide drill
| DCON - Connection Diameter | 12mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 100.1mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 68011/min |
| WT - Weight Of Item | 0.04kg |
| OAL - Overall Length | 102mm |
| OHX - Maximum Overhang | 55.0966mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 20.08deg |
| LU - Usable Length | 37mm |
| DC - Cutting Diameter | 11.7mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 29.487581deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 3.162393162393 |
| PL - Point Length | 1.732849mm |
| LCF - Chip Flute Length | 55mm |
| SIG - Point Angle | 147deg |
| ORDCODE | 860.1-1170-037A0-PM P1BM |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLRD1_G1200_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-02-25 13:14:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | HA |
| STDNO - Standard Number | DIN6535 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| Grade | P1BM |
| COATING | PVD TiAlSiN+TiSiN |
| SUBSTRATE | HC |
| BSG - Basic Standard Group | DIN 6537 K |
| TCHA - Achievable Hole Tolerance | H8 |
| NOF - Flute Count | 2 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review