Sandvik Coromant 860.1-1220-115A1-PM P1BM CoroDrill® 860-PM solid carbide drill
Next
Sandvik Coromant 860.1-1220-040A1-PM P1BM CoroDrill® 860-PM solid carbide drill
Previous
Sandvik Coromant 860.1-1220-040A1-PM P1BM CoroDrill® 860-PM solid carbide drill
Previous
R 6 621,70
inc. vat
In stock
SKU
8151408
CoroDrill® 860-PM solid carbide drill
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroDrill® 860-PM solid carbide drill
| DCON - Connection Diameter | 14mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 122mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 65231/min |
| WT - Weight Of Item | 0.14kg |
| OAL - Overall Length | 124mm |
| OHX - Maximum Overhang | 77.0005mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 18.11deg |
| LU - Usable Length | 57mm |
| DC - Cutting Diameter | 12.2mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 26.701694deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 4.672131147541 |
| PL - Point Length | 1.806902mm |
| LCF - Chip Flute Length | 77mm |
| SIG - Point Angle | 147deg |
| ORDCODE | 860.1-1220-057A1-PM P1BM |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLRD1_G1400_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 4 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 4 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-02-19 01:15:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | HA |
| STDNO - Standard Number | DIN6535 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| Grade | P1BM |
| COATING | PVD TiAlSiN+TiSiN |
| SUBSTRATE | HC |
| BSG - Basic Standard Group | DIN 6537 K |
| TCHA - Achievable Hole Tolerance | H8 |
| NOF - Flute Count | 2 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 880-D1450C4-04 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 9 879,65 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D1500L20-05 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 9 338,00 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D1400C5-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 8 590,50 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D1500L20-04 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 8 590,50 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D1550C4-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 8 590,50 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D1450L20-02 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 7 095,50 inc. vat
Write Your Own Review