Sandvik Coromant R216-10A16-050 CoroMill™ 216 ball nose milling cutter
Next
Sandvik Coromant RA216-51M38-101 CoroMill™ 216 ball nose milling cutter
Previous
Sandvik Coromant RA216-51M38-101 CoroMill™ 216 ball nose milling cutter
Previous
R 6 191,60
inc. vat
In stock
SKU
5743551
CoroMill® 216 ball nose milling cutter
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 216 ball nose milling cutter
| DCON - Connection Diameter | 12.8mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 25mm |
| BD - Body Diameter | 14.7mm |
| LB - Body Length | 20.85mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 1.2Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 127001/min |
| WT - Weight Of Item | 52g |
| OAL - Overall Length | 42.5mm |
| OHX - Maximum Overhang | 25mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 85deg |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | 10deg |
| AN - Clearance Angle Major | 9deg |
| Insert Thickness | 3.175mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 14.4mm |
| DC - Cutting Diameter | 16mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 0mm |
| DCX - Maximum Cutting Diameter | 16mm |
| AZ - Maximum Plunge Depth | 8mm |
| CEMR - Cutting Edge Major Radius | 8mm |
| PRFRAD - Profile Radius | 8mm |
| ORDCODE | R216-16T08 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_SAC03_A0080_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-06-15 14:45:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_MP1603_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | R216-16 03 |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SSC - Insert Seat Size Code | 16 |
| TDZ - Thread Diameter Size | M 8 |
| CICT - Cutting Item Count | 2 |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 2 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant N123F1-0318-RE 7015 CoroCut™ 1-2 insert for profilingR 1 705,45 inc. vat -
Sandvik Coromant N123L1-0800-RE 7015 CoroCut™ 1-2 insert for profilingR 2 541,50 inc. vat -
Sandvik Coromant N123H1-0400-RE 7015 CoroCut™ 1-2 insert for profilingR 1 935,45 inc. vat -
Sandvik Coromant N123F1-0300-RE 7015 CoroCut™ 1-2 insert for profilingR 1 705,45 inc. vat -
Sandvik Coromant N123J1-0600-RE 7015 CoroCut™ 1-2 insert for profilingR 2 033,20 inc. vat -
Sandvik Coromant N123H1-0500-RE 7015 CoroCut™ 1-2 insert for profilingR 1 935,45 inc. vat
Write Your Own Review