Sandvik Coromant RA216.42-1630-AK08G 1610 CoroMill™ Plura solid carbide ball nose end mill for Profiling
Next
Sandvik Coromant RA216.42-1230-AL05G 1620 CoroMill™ Plura solid carbide ball nose end mill for Profiling
Previous
Sandvik Coromant RA216.42-1230-AL05G 1620 CoroMill™ Plura solid carbide ball nose end mill for Profiling
Previous
Sandvik Coromant RA216.62-0830-AK02G 1610 CoroMill™ Plura solid carbide ball nose end mill for Profiling
R 1 823,90
inc. vat
Out of stock
SKU
5739611
CoroMill® Plura solid carbide ball nose end mill for Profiling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® Plura solid carbide ball nose end mill for Profiling
| DCON - Connection Diameter | 6.35mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 76.2mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 800001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.036kg |
| OAL - Overall Length | 76.2mm |
| OHX - Maximum Overhang | 40.2mm |
| LSC - Clamping Length | 36mm |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 20deg |
| RE - Corner Radius | 1.588mm |
| LU - Usable Length | 13.66mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 3.157mm |
| DC - Cutting Diameter | 3.176mm |
| DN - Neck Diameter | 2.7mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 30deg |
| GAMF - Radial Rake Angle | -5.5deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 1.5deg |
| DCX - Maximum Cutting Diameter | 3.175mm |
| PSIR - Tool Lead Angle | 0deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 4.301007556675 |
| PCL - Peripheral Cylindrical Length | 0.734mm |
| ORDCODE | RA216.62-0830-AK02G 1610 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLR_R2500_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2021-12-21 04:16:00.000 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| Grade | 1610 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| BSG - Basic Standard Group | COROMANT |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 2 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| LOCAP - Location Aid Property | False |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant SVJBL 083C-S CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 1 971,10 inc. vat
Write Your Own Review