Sandvik Coromant 316-16CM800-16045G 1030 CoroMill™ 316 solid carbide head for chamfer milling
Next
Sandvik Coromant 316-12CM210-12045G 1030 CoroMill™ 316 solid carbide head for chamfer milling
Previous
Sandvik Coromant 316-12CM210-12045G 1030 CoroMill™ 316 solid carbide head for chamfer milling
Previous
R 1 209,80
inc. vat
In stock
SKU
6056190
CoroMill® 316 solid carbide head for chamfer milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 316 solid carbide head for chamfer milling
| DCON - Connection Diameter | 11.7mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 13.272mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 800001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.028kg |
| OAL - Overall Length | 27.8mm |
| OHX - Maximum Overhang | 13.272mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 60deg |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 7.73mm |
| DC - Cutting Diameter | 1.5mm |
| DN - Neck Diameter | 11.7mm |
| GAMF - Radial Rake Angle | 10deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 0deg |
| DCX - Maximum Cutting Diameter | 12mm |
| ORDCODE | 316-12CM210-12060G 1030 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_SAT01_A0120_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-04-21 01:06:00.000 |
| Hand | R |
| Grade | 1030 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | STRAIGHT |
| BSG - Basic Standard Group | COROMANT |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 2 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
Write Your Own Review