Sandvik Coromant RA300-076C6-16H CoroMill™ 300 face milling cutter
Next
Sandvik Coromant RA200-133R38-19M CoroMill™ 200 face milling cutter
Previous
Sandvik Coromant RA200-133R38-19M CoroMill™ 200 face milling cutter
Previous
R 11 253,90
inc. vat
In stock
SKU
5738744
CoroMill® 300 face milling cutter
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 300 face milling cutter
| CP - Coolant Pressure | 1000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 44mm |
| DCON - Connection Diameter | 63mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 50.8mm |
| BD - Body Diameter | 58.65mm |
| LB - Body Length | 23mm |
| TQ - Torque | 3Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 143001/min |
| WT - Weight Of Item | 1202g |
| OAL - Overall Length | 88.8mm |
| OHX - Maximum Overhang | 50.8mm |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 3.5deg |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 7deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| AN - Clearance Angle Major | 15deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 12.7mm |
| RE - Corner Radius | 6.35mm |
| Insert Thickness | 3.96875mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 6.3mm |
| DC - Cutting Diameter | 53.3mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 53.3mm |
| GAMF - Radial Rake Angle | 0deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 6.99999995deg |
| DCX - Maximum Cutting Diameter | 66mm |
| AZ - Maximum Plunge Depth | 2.8mm |
| ORDCODE | RA300-066C6-13M |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CCS01_C0630_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 3 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 3 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-07-05 15:31:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ISO26623-1 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_MD1340_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | R300-1340.. |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | R |
| SSC - Insert Seat Size Code | 13 |
| CICT - Cutting Item Count | 5 |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 5 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | True |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review