Sandvik Coromant 329-100Q22-E CoroMill™ 329 groove milling cutter
Next
Sandvik Coromant 328-063S22-13M CoroMill™ 328 groove milling cutter
Previous
Sandvik Coromant 328-063S22-13M CoroMill™ 328 groove milling cutter
Previous
R 11 734,60
inc. vat
In stock
SKU
5758764
CoroMill® 328 groove milling cutter
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 328 groove milling cutter
| DCON - Connection Diameter | 27mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 16mm |
| BD - Body Diameter | 68mm |
| LB - Body Length | 16mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 6.5Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 94001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.64kg |
| OAL - Overall Length | 16mm |
| OHX - Maximum Overhang | 16mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| OHN - Minimum Overhang | 16mm |
| AN - Clearance Angle Major | 6deg |
| CDX - Cutting Depth Maximum | 5mm |
| DC - Cutting Diameter | 80mm |
| DHUB - Hub Diameter | 68mm |
| ORDCODE | 328-080S27-13M |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_FDA21_G2700_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2021-12-21 00:58:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_MV13_1 |
| Hand | N |
| MIID - Master Insert Identification | 328R13-130 00-GM |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SSC - Insert Seat Size Code | 13 |
| CICT - Cutting Item Count | 8 |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 8 |
| DRVCT - Drive Count | 1 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review