Sandvik Coromant A328-063Q19-13M CoroMill™ 328 groove milling cutter
Next
Sandvik Coromant A328-039B19-13M CoroMill™ 328 groove milling cutter
Previous
Sandvik Coromant A328-039B19-13M CoroMill™ 328 groove milling cutter
Previous
R 6 446,90
inc. vat
In stock
SKU
5722491
CoroMill® 328 groove milling cutter
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 328 groove milling cutter
| DCON - Connection Diameter | 19.05mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 124.9934mm |
| BD - Body Diameter | 34mm |
| LB - Body Length | 74.2mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 6.5Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 171001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.496kg |
| OAL - Overall Length | 124.9934mm |
| OHX - Maximum Overhang | 74.2mm |
| LSC - Clamping Length | 50.8mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| OHN - Minimum Overhang | 23mm |
| AN - Clearance Angle Major | 6deg |
| H - Shank Height | 17.15mm |
| MHD - Mounting Hole Distance | 25.796875mm |
| CDX - Cutting Depth Maximum | 4mm |
| DC - Cutting Diameter | 44mm |
| ORDCODE | A328-044B19-13M |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLW_R7500_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2021-12-21 07:14:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | HB |
| STDNO - Standard Number | DIN6535 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_MV13_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | 328R13-130 00-GM |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SSC - Insert Seat Size Code | 13 |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| CICT - Cutting Item Count | 3 |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 3 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review