Sandvik Coromant 1U000-0800-600-XA 1620 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for Chamfer milling
Next
Sandvik Coromant 1U000-0160-158-XA 1620 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for Chamfer milling
Previous
Sandvik Coromant 1U000-0160-158-XA 1620 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for Chamfer milling
Previous
R 1 434,05
inc. vat
In stock
SKU
7045796
CoroMill® Plura solid carbide end mill for Chamfer milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® Plura solid carbide end mill for Chamfer milling
| DCON - Connection Diameter | 3.175mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 38.1mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 800001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.014kg |
| OAL - Overall Length | 38.1mm |
| OHX - Maximum Overhang | 12.1mm |
| LSC - Clamping Length | 26mm |
| LU - Usable Length | 0.794mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 0.794mm |
| DC - Cutting Diameter | 1.19mm |
| GAMF - Radial Rake Angle | 1.5deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 0deg |
| DCX - Maximum Cutting Diameter | 3.175mm |
| PRFRAD - Profile Radius | 0.794mm |
| ORDCODE | 1U000-0119-079-XA 1620 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLR_R1250_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-09-13 12:07:00.000 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| Grade | 1620 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| BSG - Basic Standard Group | INTERNAL |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 2 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| LOCAP - Location Aid Property | False |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 600-025A25-10H CoroMill™ 600 face milling cutterR 6 350,30 inc. vat -
Sandvik Coromant 600-032A32-10H CoroMill™ 600 face milling cutterR 7 525,60 inc. vat -
Sandvik Coromant 600-040Q16-10H CoroMill™ 600 face milling cutterR 8 936,65 inc. vat
Write Your Own Review