Sandvik Coromant A316-12SM450-05015P 1030 CoroMill™ 316 solid carbide head for Stable Multi-Operations milling
Next
Sandvik Coromant A316-16SM440-06215K 1030 CoroMill™ 316 solid carbide head for roughing with chip breaker
Previous
Sandvik Coromant A316-16SM440-06215K 1030 CoroMill™ 316 solid carbide head for roughing with chip breaker
Previous
Sandvik Coromant A316-16SM450-06204P 1030 CoroMill™ 316 solid carbide head for Stable Multi-Operations milling
R 2 329,90
inc. vat
In stock
SKU
5722417
CoroMill® 316 solid carbide head for Stable Multi-Operations milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 316 solid carbide head for Stable Multi-Operations milling
| DCON - Connection Diameter | 15.5mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 18.7mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 800001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.062kg |
| OAL - Overall Length | 35.7mm |
| OHX - Maximum Overhang | 18.7mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 5deg |
| RE - Corner Radius | 0.381mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 8.5mm |
| DC - Cutting Diameter | 15.875mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 15.113mm |
| DN - Neck Diameter | 15.5mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 50deg |
| GAMF - Radial Rake Angle | 10.5deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 13.5deg |
| ORDCODE | A316-16SM450-06204P 1030 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_SAT01_B0160_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-04-22 09:06:00.000 |
| Hand | R |
| Grade | 1030 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| BSG - Basic Standard Group | COROMANT |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 4 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CCC - Center Cutting Capability | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 329-100Q22-H CoroMill™ 329 groove milling cutterR 15 964,30 inc. vat
Write Your Own Review