Sandvik Coromant A490-038C5-08H CoroMill™ 490 square shoulder milling cutter
Next
Sandvik Coromant A490-032M32-08L CoroMill™ 490 square shoulder milling cutter
Previous
Sandvik Coromant A490-032M32-08L CoroMill™ 490 square shoulder milling cutter
Previous
R 7 337,00
inc. vat
In stock
SKU
5723583
CoroMill® 490 square shoulder milling cutter
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 490 square shoulder milling cutter
| CP - Coolant Pressure | 1000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 31.75mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 95.25mm |
| LB - Body Length | 34.29mm |
| TQ - Torque | 1.2Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 341001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.485kg |
| OAL - Overall Length | 95.25mm |
| OHX - Maximum Overhang | 37.31mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 0deg |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 19.9deg |
| LAMS - Inclination Angle | 15deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 8.5mm |
| Insert Thickness | 3.3mm |
| H - Shank Height | 29.36mm |
| LU - Usable Length | 34.29mm |
| MHD - Mounting Hole Distance | 28.971875mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 5.5mm |
| DC - Cutting Diameter | 31.75mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 30.15mm |
| GAMF - Radial Rake Angle | 19.90000018deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 14.99999987deg |
| AZ - Maximum Plunge Depth | 0mm |
| ORDCODE | A490-032M32-08M |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLW_S1250_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 3 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-06-14 13:26:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | HB |
| STDNO - Standard Number | DIN6535 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_MI08T3_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | 490R-08T308 |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | S |
| SSC - Insert Seat Size Code | 08 |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| CICT - Cutting Item Count | 4 |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 4 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review