Sandvik Coromant 2P231-0400-NA 1630 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for Large chip Removal
Next
Sandvik Coromant 2P230-0800-NA H10F CoroMill™ Plura solid carbide end mill for Large chip Removal
Previous
Sandvik Coromant 2P230-0800-NA H10F CoroMill™ Plura solid carbide end mill for Large chip Removal
Previous
R 1 093,65
inc. vat
In stock
SKU
6260071
CoroMill® Plura solid carbide end mill for Large chip Removal
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® Plura solid carbide end mill for Large chip Removal
| DCON - Connection Diameter | 6mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 57mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 800001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.03kg |
| OAL - Overall Length | 57mm |
| OHX - Maximum Overhang | 21mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 15deg |
| RE - Corner Radius | 0mm |
| LU - Usable Length | 7mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 7mm |
| DC - Cutting Diameter | 3mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 3mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 30deg |
| GAMF - Radial Rake Angle | 13.5deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 2deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 2.333333333333 |
| ORDCODE | 2P231-0300-NA 1630 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLRD1_F6000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-04-22 09:52:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | HA |
| STDNO - Standard Number | DIN6535 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| Grade | 1630 |
| COATING | PVD TiCN |
| SUBSTRATE | HC |
| BSG - Basic Standard Group | DIN 6527 L |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 1 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CCC - Center Cutting Capability | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C6-RC2060-00095 VDI to Coromant Capto™ clamping unitR 29 721,75 inc. vat -
Sandvik Coromant C6-CCLNL-45065-12-4 T-Max™ cutting unit for turningR 6 306,60 inc. vat -
Sandvik Coromant C8-DCLNL-55080-16 T-Max™ P cutting unit for turningR 5 485,50 inc. vat -
Sandvik Coromant C6-RC2060-53040 VDI to Coromant Capto™ clamping unitR 29 721,75 inc. vat -
Sandvik Coromant C8-DCKNR-55080-19 T-Max™ P cutting unit for turningR 5 485,50 inc. vat -
Sandvik Coromant C8-DCLNL-55080-12 T-Max™ P cutting unit for turningR 5 485,50 inc. vat
Write Your Own Review