Sandvik Coromant A316-10SM450-03715P 1730 CoroMill™ 316 solid carbide head for Stable Multi-Operations milling
Next
Sandvik Coromant A316-10SM450-03704P 1730 CoroMill™ 316 solid carbide head for Stable Multi-Operations milling
Previous
Sandvik Coromant A316-10SM450-03704P 1730 CoroMill™ 316 solid carbide head for Stable Multi-Operations milling
Previous
Sandvik Coromant A316-10SM450-03708P 1730 CoroMill™ 316 solid carbide head for Stable Multi-Operations milling
R 1 202,90
inc. vat
In stock
SKU
7611827
CoroMill® 316 solid carbide head for Stable Multi-Operations milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 316 solid carbide head for Stable Multi-Operations milling
| DCON - Connection Diameter | 9.25mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 12.4mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 800001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.023kg |
| OAL - Overall Length | 23.6mm |
| OHX - Maximum Overhang | 12.4mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 5deg |
| RE - Corner Radius | 0.7874mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 5.3mm |
| DC - Cutting Diameter | 9.525mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 7.9502mm |
| DN - Neck Diameter | 9.25mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 50deg |
| GAMF - Radial Rake Angle | 10.5deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 13.5deg |
| ORDCODE | A316-10SM450-03708P 1730 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_SAT01_B0100_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-04-22 10:30:00.000 |
| Hand | R |
| Grade | 1730 |
| COATING | PVD AlTiN |
| SUBSTRATE | HC |
| BSG - Basic Standard Group | COROMANT |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 4 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CCC - Center Cutting Capability | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 570-25R151.3-08-25 T-Max™ Q-Cut head for groovingR 2 941,70 inc. vat -
Sandvik Coromant 570-32L151.21-32-40 T-Max™ Q-Cut head for groovingR 2 124,05 inc. vat -
Sandvik Coromant 570-25R151.3-08-20 T-Max™ Q-Cut head for groovingR 2 941,70 inc. vat -
Sandvik Coromant 570-25R151.3-08-30 T-Max™ Q-Cut head for groovingR 2 941,70 inc. vat
Write Your Own Review