Sandvik Coromant A316-20SL442-07563P 1730 CoroMill™ 316 solid carbide head for Heavy Duty milling
Next
Sandvik Coromant A316-20SL442-07531P 1730 CoroMill™ 316 solid carbide head for Heavy Duty milling
Previous
Sandvik Coromant A316-20SL442-07531P 1730 CoroMill™ 316 solid carbide head for Heavy Duty milling
Previous
R 3 735,20
inc. vat
In stock
SKU
6874267
CoroMill® 316 solid carbide head for Heavy Duty milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 316 solid carbide head for Heavy Duty milling
| DCON - Connection Diameter | 18.5mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 32.8mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 500001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.142kg |
| OAL - Overall Length | 52.3mm |
| OHX - Maximum Overhang | 32.8mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 5deg |
| RE - Corner Radius | 4.826mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 22.9mm |
| DC - Cutting Diameter | 19.05mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 9.398mm |
| DN - Neck Diameter | 18.5mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 42deg |
| GAMF - Radial Rake Angle | 10.5deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 10.5deg |
| ORDCODE | A316-20SL442-07548P 1730 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_SAT01_B0200_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-04-22 10:14:00.000 |
| Hand | R |
| Grade | 1730 |
| COATING | PVD AlTiN |
| SUBSTRATE | HC |
| BSG - Basic Standard Group | COROMANT |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 4 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CCC - Center Cutting Capability | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant MF80-AR063R25-13M CoroMill™ MF80 face milling cutterR 10 720,30 inc. vat -
Sandvik Coromant MF80-AR102R38-13H CoroMill™ MF80 face milling cutterR 16 775,05 inc. vat -
Sandvik Coromant MF80-AR102R38-13M CoroMill™ MF80 face milling cutterR 15 261,65 inc. vat -
Sandvik Coromant MF80-AR076R25-13M CoroMill™ MF80 face milling cutterR 12 612,05 inc. vat -
Sandvik Coromant MF80-AR076R25-13H CoroMill™ MF80 face milling cutterR 14 125,45 inc. vat
Write Your Own Review