Sandvik Coromant R215.34C08050-BC19P 1640 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for Stable Multi-Operations milling
Next
Sandvik Coromant R215.24-04050BAC11H 1610 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for Finishing
Previous
Sandvik Coromant R215.24-04050BAC11H 1610 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for Finishing
Previous
Sandvik Coromant R215.34C08040-DS09K 1640 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for roughing with chip breaker
R 2 333,35
inc. vat
In stock
SKU
5742671
CoroMill® Plura solid carbide end mill for roughing with chip breaker
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® Plura solid carbide end mill for roughing with chip breaker
| CP - Coolant Pressure | 2000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 8mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 58mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 800001/min |
| WT - Weight Of Item | 47g |
| OAL - Overall Length | 58mm |
| OHX - Maximum Overhang | 22mm |
| LSC - Clamping Length | 36mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 5deg |
| RE - Corner Radius | 0.4mm |
| H - Shank Height | 6.6mm |
| LU - Usable Length | 20mm |
| MHD - Mounting Hole Distance | 18mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 9mm |
| DC - Cutting Diameter | 8mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 7.2mm |
| DN - Neck Diameter | 7.5mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 40deg |
| GAMF - Radial Rake Angle | 10.5deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 13.5deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 2.5 |
| ORDCODE | R215.34C08040-DS09K 1640 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLW_F8000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-04-22 08:57:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | WE |
| STDNO - Standard Number | ISO3338-2 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| Grade | 1640 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| BSG - Basic Standard Group | DIN 6527 K |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 4 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CCC - Center Cutting Capability | False |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
Write Your Own Review