SKU
CoroMill® Plura solid carbide end mill for Stable Multi-Operations milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
| DCON - Connection Diameter | 12mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 100mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 800001/min |
| WT - Weight Of Item | 156g |
| OAL - Overall Length | 100mm |
| OHX - Maximum Overhang | 55mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 5deg |
| RE - Corner Radius | 1mm |
| LU - Usable Length | 53mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 26mm |
| DC - Cutting Diameter | 12mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 10mm |
| DN - Neck Diameter | 11.4mm |