SKU
CoroMill® Plura solid carbide end mill for roughing with chip breaker
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
| DCON - Connection Diameter | 25mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 135mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 800001/min |
| WT - Weight Of Item | 837g |
| OAL - Overall Length | 135mm |
| OHX - Maximum Overhang | 79mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 15deg |
| LU - Usable Length | 75mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 25mm |
| KCH - Corner Chamfer | 55deg |
| CHW - Corner Chamfer Width | 1.29mm |
| DC - Cutting Diameter | 25mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 22.42mm |
| DN - Neck Diameter | 23.75mm |