Sandvik Coromant R216.34-08050-BC19P 1630 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for Stable Multi-Operations milling
Next
Sandvik Coromant R216.34-10050-AK22H 1620 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for Stable Multi-Operations milling
Previous
Sandvik Coromant R216.34-10050-AK22H 1620 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for Stable Multi-Operations milling
Previous
Sandvik Coromant R216.34-08050-BC19P 1620 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for Stable Multi-Operations milling
R 1 814,70
inc. vat
In stock
SKU
5743315
CoroMill® Plura solid carbide end mill for Stable Multi-Operations milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® Plura solid carbide end mill for Stable Multi-Operations milling
| DCON - Connection Diameter | 8mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 63mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 800001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.051kg |
| OAL - Overall Length | 63mm |
| OHX - Maximum Overhang | 27mm |
| LSC - Clamping Length | 36mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 5deg |
| H - Shank Height | 6.6mm |
| LU - Usable Length | 19mm |
| MHD - Mounting Hole Distance | 18mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 19mm |
| KCH - Corner Chamfer | 45deg |
| CHW - Corner Chamfer Width | 0.1mm |
| DC - Cutting Diameter | 8mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 7.8mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 50deg |
| GAMF - Radial Rake Angle | 10.5deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 13.5deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 2.375 |
| ORDCODE | R216.34-08050-BC19P 1620 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLW_F8000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-04-22 09:21:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | WE |
| STDNO - Standard Number | DIN6535 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| Grade | 1620 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | VFD |
| BSG - Basic Standard Group | DIN 6527 L |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 4 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CCC - Center Cutting Capability | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 345-063C6-13M CoroMill™ 345 face milling cutterR 12 329,15 inc. vat -
Sandvik Coromant 345-063C5-13M CoroMill™ 345 face milling cutterR 12 329,15 inc. vat -
Sandvik Coromant 345-063C6-13H CoroMill™ 345 face milling cutterR 13 199,70 inc. vat
Write Your Own Review