Next
Previous
Previous
SKU
CoroMill® Plura solid carbide end mill for Stable Multi-Operations milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
| DCON - Connection Diameter | 14mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 104mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 800001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.23kg |
| OAL - Overall Length | 104mm |
| OHX - Maximum Overhang | 59mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 5deg |
| LU - Usable Length | 26mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 26mm |
| KCH - Corner Chamfer | 45deg |
| CHW - Corner Chamfer Width | 0.15mm |
| DC - Cutting Diameter | 14mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 13.7mm |