Sandvik Coromant R331.52C-080Q27EML CoroMill™ 331 adjustable half side & back face disc milling cutter
Next
Sandvik Coromant L331.52C-160S40KM CoroMill™ 331 adjustable half side & face disc milling cutter
Previous
Sandvik Coromant L331.52C-160S40KM CoroMill™ 331 adjustable half side & face disc milling cutter
Previous
Sandvik Coromant R331.52C-080A32EML CoroMill™ 331 adjustable half side & back face disc milling cutter
R 19 146,35
inc. vat
In stock
SKU
7843383
CoroMill® 331 adjustable half side and back face disc milling cutter
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 331 adjustable half side and back face disc milling cutter
| CP - Coolant Pressure | 8000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 32mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 105mm |
| BD - Body Diameter | 77.6mm |
| LB - Body Length | 9.5mm |
| TQ - Torque | 1.4Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 181001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.869kg |
| OAL - Overall Length | 105mm |
| OHX - Maximum Overhang | 44mm |
| LSC - Clamping Length | 61mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 0deg |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| Insert Thickness | 4.45mm |
| CDX - Cutting Depth Maximum | 23mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 7.6mm |
| W1 - Insert Width | 9.5mm |
| DC - Cutting Diameter | 80mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 78.4mm |
| DCX - Maximum Cutting Diameter | 80mm |
| PSW - Premachined Slot Width | 0mm |
| ORDCODE | R331.52C-080A32EML |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLR_G3200_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 2 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-01-20 14:06:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_MW08_2 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | N331.1A-08 |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | L |
| SSC - Insert Seat Size Code | 08 |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| CICT - Cutting Item Count | 6 |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 6 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| LOCAP - Location Aid Property | False |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant TLRL-163D Top Lok shank tool for parting & groovingR 2 674,90 inc. vat
Write Your Own Review