SKU
CoroMill® 331 adjustable half side and back face disc milling cutter
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
| CP - Coolant Pressure | 8000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 32mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 35mm |
| BD - Body Diameter | 121.4mm |
| LB - Body Length | 14.4mm |
| TQ - Torque | 3Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 124001/min |
| WT - Weight Of Item | 1.333kg |
| OAL - Overall Length | 35mm |
| OHX - Maximum Overhang | 35mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 0deg |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| Insert Thickness | 4.95mm |
| CDX - Cutting Depth Maximum | 31mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 10.6mm |
| W1 - Insert Width | 11.5mm |
| DC - Cutting Diameter | 125mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 123.4mm |
| DCX - Maximum Cutting Diameter | 125mm |
| DHUB - Hub Diameter | 61mm |
| PSW - Premachined Slot Width | 0mm |